SZKOŁA PŁYWANIA DLA DZIECI I NIEMOWLĄT

Bielsko-Biała

 Jadwiga 609 989 940

  Tomasz 604 979 142

BOBAS Szkoła Pływania dla dzieci i niemowląt » Podstawowe informacje dla uczesnikówZajęcia Szkoły pływania dla dzieci i niemowląt BOBAS odbywają się na basenie przy SP nr 13 przy ulicy Lipnickiej 226 w Bielsku-Białej:

 • niedziela w godzinach 9 00- 17 00,
 • sobota w godzinach 13 00 - 17 00,

 


Zajęcia w wodzie odbywają się przy czynnym udziale rodzica (opiekuna)

Dzieci uczestniczą w zajeciach w wodzie w grupach:

 • niemowlęta,
 • dzieci w wieku poniemowlęcym,
 • 2 latki,
 • 3 latki,
 • 4 latki,
 • 5 latki (nauka pływania bez udziału rodzica w wodzie)


Czas trwania zajęć w wodzie wynosi 30 lub 40 minut w zależnościod grupy i terminu

Zajecia w wodzie z grupą dzieci prowadzi 2 instruktorów (5 dzieci na 1 instruktora), grupa liczy 10 dzieci plus 10 rodziców

Zajęcia prowadzone są wyłącznie instruktorów z odpowiednimi kwalifikacjami i uprawnieniami - mgr wychowania fizycznego, mgr rehabilitacji ruchowej z kwalifikacjami pedagogicznymi. Instruktorzy prowadzacy zajęcia posiadają praktykę i doświadczenie
w prowadzeniu zajęć z pływania z małymi dziećmi

Basen jest zarezerwowany wyłącznie dla uczestników zajęć. Wymiary basenu 8 x15 m, srednia głebokość 1,20 cm. Temperatura wody w basenie wynosi 33 stopni Celsjusza. Woda jest ozonowana

Szatnie w których maluchy sa przebierane dostosowane są do potrzeb małych dzieci, wyposażone są w przewijaki i materace. Do szatni wchodzą oboje rodziców z dzieckiem


Obowiązują wcześniejsze rezerwacje miejsc i zapisy na zajęcia(telefoniczne lub mailowe)


Program zajęć:
Na zajęciach Szkoły Pływania dla dzieci i niemowlat BOBAS rodzice z dziećmi realizują program szkoleniowy dzieki któremu dzieci nabywają umiejetności samodzielnego porusznia się w środowisku wodnym.


Program lekcji zawiera:

część zabawową - wspólne zabawy dziecka z rodzicem w wodzie z wykorzystaniem kolorowych zabawek i przyborów majacych na celu uatrakcyjnienie dzieciom zajęć i stymulacje rozwoju psycho ruchowego;

część grupowych zabawy integracyjnych - obecność innych maluchów, wspólne zabawy integracyjne, naśladowanie innych dzieci są czynnikami przyspieszającymi proces oswajania i nabywania umiejętności pływackich.

część metodyczną zawierającą informacje i treści z zakresu naucznia pływania,
realizowane w sposób indywidualny przez każde dziecko z rodzicem. W części metodycznej realizowane są:

 • ćwiczenia oswajające z wodą - adaptacja do środowiska wodnego;
 • prawidłowe ułożenia i chwyty dziecka na powierzchni wody;
 • gimnastykę i ćwiczenia stymulujące rozwój psycho ruchowy dziecka;
 • ćwiczenia aktywiazacji pracy kończyn górnych i kończyn dolnych w wodzie;
 • ćwiczenia zanurzeń pod powierzchnię wody;
 • ćwiczenia poślizgów na powierzchni wody i poślizgów podwodnych;
 • ćwiczenia unoszenia się na wodzie, ćwiczenia rownowagi;
 • ćwiczenia kontroli ciała w wodzie, ćwiczenia zmian pozycji;
 • ćwiczenia lokomocyjne - samodzielnego przemieszczania się na i pod powierzchnią wody;
 • ćwiczenia oddechowe;
 • ćwiczenia wypornościowe;
 • skoki do wody;
 • ćwiczenia z samoratownictwa;

Niemowlęta 3-12 miesięcy -stymulacja rozwoju psychoruchowego w wodzie, zaadoptowanie dziecka do środowiska wodnego-oswojenie dziecka z wodą, realizacja  pierwszego rodzaju zanurzania dziecka pod wodę, ćwiczenia aktywiazacji pracy kończyn kończyn dolnych w wodzie. Program zajęć zawiera ćwiczenia stymulujące rozwój psychoruchowy dziecka w  prawidłowych pozycjach ułożeniowych i z zastosowaniem prawidłowych chwytów. Przygotowanie dziecka do kolejnych etapów nauczania czynności pływackich realizowanych na kolejnych zajęciach.

1-2 lata - stymulacja rozwoju psychoruchowego w wodzie, realizacja kolejnych rodzajów zanurzeń, realizacja pierwszych bezpiecznych skoków do wody,  wydłużenie czasu przebywania pod wodą, realizacja pierwszych poślizgów podwodnych, ćwiczenia na kontrolę ciała w wodzie, ćwiczenia lokomocyjne w środowisku wodnym. Ćwiczenia pływackie realizowane są w oparciu o nabyte przez dziecko umiejętności motoryczne np: czworakowanie, samodzielny siad, samodzielne zmiany pozycji, chód. W programie realizowane są ćwiczenia dla dzieci w wieku wczesno dziecięcym dostosowane do wieku rozwojowego malucha. Podczas ćwiczeń wykorzystywane są pływackie pomoce dydaktyczne - materace, piankowe węże, deski, dmuchane rękawki itp.

3-4 latki - przyzwyczajenie dziecka do chwiejnych warunków równowagi panujących w wodzie, dzieci uczą się samodzielnego utrzymywania się na wodze w różnych pozycjach: w pionie, na plecach i na  brzuchu z pomocniczym sprzętem pływającym, samodzielnych zmian w/w pozycji.  Uczymy samodzielnej  lokomocji w środowisku wodnym, skoków do wody z pozycji siedząc, stojąc z całkowitym zanurzeniem i wypłynięciem z pod wody oraz pływania pod wodą. Program zajęć zawiera ćwiczenia z zakresu adaptacji do środowiska wodnego, ćwiczenia  kontroli ciała w wodzie, lokomocji w różnych pozycjach, samoratownictwa. W proces dydaktyczny wplecione są wspólne zabawy rodzica z dzieckiem oraz zabawy grupowe, zabawy wg. Koncepcji Halliwick.

5-6 lat nauka pływania poszczególnymi stylami pływackimi (bez udziału rodzica  wodzie)

Na na zajęciach Szkoły Pływania dla dzieci i niemowlat BOBAS realizowane są ćwiczenia w wodzie dostosowane do wieku dzieci i uwzgledniające możliwości rozwojowe dzieci.
Umiejetne połączenie ćwiczeń pływackich, zabaw w wodzie, zabaw integracyjnych z innymi uczestnikami zajęć sprawia że dzieci szybko i naturalnie nabywają nowe umiejętności ruchowe w środowisku wodnymi i uczą się pływać.
Dziecom które opanowały umiejętność zanurznia pod wodę wykonujemy pamiątkowe zdjęcia podwodne, wszystkie dzieci otrzymują dyplomy uczestnictwa.